ODPORÚČAME – Navštíviť Santu a prekročiť polárny kruh v jeden deň? V Rovaniemi určite!

Rovaniemi, tiež prezývané hlavné mesto Laponska, je obklopené arktickou prírodou a úžasnou laponskou kultúrou. Iba počas jedného dňa môžete navštíviť Santa Klausa a tiež prekročiť polárny kruh. Rovaniemi je vhodné pre rodiny, zaľúbené páriky, ale taktiež pre milovníkov dobrého jedla.

Vhodné celoročne, pretože každá sezóna v Rovaniemi je odlišná

Od augusta do apríla môžete zažiť kúzlo polárnej žiary. Všetko čo k tomu potrebujete je akékoľvek miesto bez svetelného znečistenia, pretože čím tmavšie miesto nájdete, tým lepšie. Ak nechcete čakať vonku v zime, využite službu okamžitých upozornení viditeľnosti polárnej žiary: Aurora Alert Realtime –https://auroraalert.fi/. Laponsko má dlhoročné rybárske tradície a výlety sú k dispozícií nielen v lete, ale aj v zime na ľade. 

www.pexels.sk

Gastronomické okienko

Keďže rybárstvo je veľmi obľúbené v Laponsku, nie je prekvapením, že ikonickým pokrmom Laponska je práve lososová polievka.

Chov sobov je forma obživy, ktorá sa v Laponsku datuje storočiami a soby sú nevyhnutnou súčasťou laponskej kuchyne. Najbežnejším jedlom je sob podávaný so zemiakovou kašou a čerstvou marmeládou. Používajú sa všetky časti soba či už ako filety, údeniny, trhané mäso, klobásy alebo mnoho ďalších možností.

Od konca júla do septembra prebieha v lese a na močiaroch zber bobúľ. Okrem konzumácie čerstvých plodov sú v mnohých obchodoch k dispozícií bobuľové výrobky ako džemy, džúsy či omáčky. Určite odporúčame vyskúšať mäkký vyprážaný syr podávaný s bobuľami.

www.pexels.com

Tip na hotel

Arctic Tree House Hotel – https://arctictreehousehotel.com/
Nova Skyland Hotel – https://novaskyland.com/
Santa’s Glass Igloos Arctic Circle – https://santaclausvillage.info/services/accommodation/santas-glass-igloos-arctic-circle/

www.shutterstock.com

Približná cena privátneho letu do Rovaniemi

Najvhodnejším letiskom je Rovaniemi. Vhodné typy lietadiel:

Hawker 400XP/Cessna Bravo/Cessna CJ3 – približne 14000-17000 EUR (v závislosti na letisku odletu z ČR/SR)

Cessna Excel/XLS/Sovereign/G200 – približne 18500-28500 EUR (v závislosti na letisku odletu z ČR/SR)