ODPORÚČAME – Pastelové pobrežie Amalfi

Pobrežie Amalfi bolo magnetom pre návštevníkov už od rímskych čias. V tejto slnkom pobozkanej zemi nájdete 13 miest patriacich na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Pastelovo maľované domy, držiace sa na strmých svahoch a záhrady zostupujúce k moru – to všetko ponúka jedna z najpamätnejších lokalít v Taliansku. Svoje si tu nájdu romantické duše, rodiny, športovci, ale aj milovníci dobrých jedál.

Jar a jeseň sú nádherným obdobím pre výlet na pobrežie Amalfi

Jar je vhodná pre kvitnúcu prírodu a jeseň pre teplé more a sezónne produkty (gaštany, huby, čierne hľuzovky). Mnoho hotelov a reštaurácií je od novembra do apríla zatvorených. Júl a august tiež odporúčame preskočiť kvôli vysokým teplotám.

Zaplávajte si v priezračnej vode Stredozemného mora. www.pexels.com

Každé mesto ukrýva kus histórie a ponúka chutné lokálne pokrmy

Mesto Amalfi bolo hlavným obchodným centrom v byzantských dobách a malo monopol na obchod s východom. Dnes je to príjemné letovisko navštevované kvôli románskemu Dómu, malebným uličkám a pútavému pobrežiu. Positano je známe svojimi malebnými schodiskami, bielymi domčekmi a neskutočne strmou krajinou. Mesto je známe pre svoje ručne vyrobené kožené sandále a bavlnené oblečenie. Popíjanie Limoncella v kaviarňach s výhľadom na útes je presne to, čo Sorrento ponúka už celé storočia. Sorrento je základňa, z ktorej môžete preskúmať celé pobrežie Amalfi, ostrov Capri alebo dokonca Neapol a Pompeje.

Typické pastelovo maľované domy, držiace sa na strmých svahoch a záhrady zostupujúce k moru. www.pexels.com

Tramonti je kopcovité mesto na pobreží obklopené gaštanmi a vinicami. Pizza sa tu pripravuje vo vidieckych peciach už od stredoveku. Ravelo je najkrajšie mesto pozdĺž pobrežia a má najlepší panoramatický výhľad. Na osvieženie mysle aj duše skúste prechádzku po plážach v Maiori, či plávanie v priezračnej vode Stredozemného mora. Ak chcete vidieť, ako vyzerali mestá pobrežia predtým, ako sa oblasť stala turisticky atraktívnou, Cetera je tým pravým miestom na návštevu. Je to rybárska dedinka špecializovaná na spracovanie a skladovanie tuniakov a sardel.

Tip na hotel

Grand Hotel Excelsior Vittoria – https://www.exvitt.it/ – medzi hostí patrili aj slávne osobnosti ako Pavarotti, Wagner, Goethe, Sophia Loren a britská kráľovská rodina.
Grand Hotel Tritore – https://grandhoteltritone.com/
Hotel Palazzo Murat Positano – https://www.palazzomurat.it/

Grand Hotel Excelsior Vittoria www.exvitt.it

Tip na privátny let

Najvhodnejšie letiská pre Amalfi sú Neapol a Salerno. V Neapole je v letnej sezóne často problém s možnosťou parkovania lietadla, preto sa často využíva letisko Salerno, ktoré je menej frekventované. Vhodné typy lietadiel:

Hawker 400XP/Cessna CJ2 – približne 9500-12000 EUR (v závislosti na letisku odletu z ČR/SR)

Cessna Excel/XLS – približne 11000-14500 EUR (v závislosti na letisku odletu z ČR/SR)