Zima, obdobie nepriaznivých a nebezpečných podmienok je pred nami

Zima môže pre pilotov priniesť to najhoršie počasie na lietanie. Zimné lety žiaľ zahŕňajú skryté nebezpečenstvá, ktoré bežnému človeku mimo letectva nemusia byť vôbec zrejmé. Mrznúci dážď, mrznúce mrholenie alebo dážď so snehom. To sú len niektoré z mnohých nebezpečenstiev a môžu mať katastrofálne následky, ak nie sú náležite zohľadnené. Skúsených pilotov však nezaskočí ani veľmi obvyklá hustá hmla či nízka dohľadnosť.

Zimné výhľady z lietadla vždy očaria. www.pexels.com

Zima je obdobím tmavým a chladným s nepriaznivým počasím, ktoré robí lietanie výzvou.

Meškajúce alebo úplne zrušené tisíce letov. Dôvody môžu byť rôzne, ako napríklad silné sneženie, čí až zamrznutý motorový olej, nie sú ničím výnimočné. Aj keď sa to nemusí zdať významné, v noci stratíme akési hĺbkové vnímanie. Niektoré lietadlá sú však vybavené systémom nočného videnia alebo infračerveným videním.

Teplotné rozdiely na oboch stranách frontov často vytvárajú silné zimné cyklóny. Tieto búrkové systémy majú tendenciu byť najsilnejšie na začiatku a na konci zimy, keď sú rozdiely medzi polárnym a subtropickým vzduchom najväčšie. Najväčšie nebezpečenstvo pre letectvo, pokiaľ ide o cyklóny, je pozemné. Keď sa blíži búrka, letiská môžu byť zatvorené, dráhy zasnežené a lietadlá či hangáre môžu byť poškodené silným vetrom, dažďom alebo dokonca tornádami, ktoré sprevádzajú tieto cyklóny.

www.pexels.com

Bez ohľadu na to, či je lietadlo certifikované na let do oblasti s predpovedanou či hlásenou námrazou, je vždy lepšie vyhnúť sa týmto oblastiam. Tiež je vhodné vyhnúť sa lietaniu v dažďových oblakoch alebo pod nimi, keď hrozí nebezpečenstvo námrazy. Lietadlo musí byť odmrazené, ak je na lietadle námraza, sneh alebo ľad. Malo by sa tiež odmrazovať, ak je pravdepodobné, že môže namŕzať aj počas rolovania či odletu.

Tak ako každé ročné obdobie prináša rôzne výzvy, zima nie je výnimkou. Pri plánovaní a organizácií letov zohľadňujeme aj my všetky riziká spojené s počasím a informujeme klientov o možných zmenách, prípadne iných možnostiach. Piloti sú však dobre vycvičení v leteckých školách a môžu vás bezpečne dopraviť do požadovanej destinácie. Stačí sa pripútať, vybrať si svoj obľúbený drink a užiť si let naplno.