Je cestovanie lietadlom bezpečné?

Za posledné mesiace sa toho kvôli šíreniu COVID-19 mnoho zmenilo. Niektorým krajinám sa sprvu podarilo otočiť krivku nákazy k lepšiemu, iné zaznamenali prudký nárast počtu prípadov, čo si vyžiadalo množstvo opatrení. Prvý krát sa zdalo, že svet zastal, cestovanie bolo v nedohľadne.

Mali sme možnosť zažiť zatváranie hraníc a zákazy vychádzania. Letecké spoločnosti pozastavili svoje lety a prepustili nespočetné množstvo svojich zamestnancov, Amerika zakázala vstup do krajiny pasažierom z Európy, Schengenský priestor suspendoval vnútroštátne lety a zatvoril svoje hranice pre ľudí mimo európskych krajín.

www.pexels.com

Čo ak však niekto nemôže ostať sedieť doma? Ľudia, ako napríklad medici, z legitímnych dôvodov stále potrebujú leteckú dopravu, aby sa rýchlo a efektívne dostali na určené miesto. Keďže COVID-19 sa rozšíril po celom svete, letecká doprava sa stala jedným z najviac postihnutých odvetví.

Je však cestovanie práve v čase takejto rozšírenej pandémie bezpečné?

Ako isto viete, plné letisko znamená veľa ľudí a ešte viac dlhých radov. Pri prenájme súkromného lietadlo, sa dá ľahko vyhnúť zdieľaniu priestorov s úplne cudzími ľuďmi. Treba si však uvedomiť, že nie všetci sú zodpovední a používajú rovnaké preventívne opatrenia ako my. Kontrola rozostupov počas čakania na letisku a aj počas nastupovania do lietadla, teda ostáva plne na nás.

www.pexels.com

Letecký priemysel, ktorý ešte pred pár mesiacmi prekvital, teraz bojuje o život. Lietadlá sú prázdne, lety sa rušia, cestovanie utíchlo a letiská sa zmenili na mestá duchov. Za posledných pár náročných mesiacov aerolinky prijali množstvo opatrení, aby prispeli k obmedzeniu šírenia COVID-19. Zaviedli povinné masky na palube, vyblokovali stredné sedadlá alebo obmedzili samotný servis.

Dobrou správou je, že lietadlá dokážu filtrovať vzduch rýchlo a efektívne vďaka HEPA filtrom, ktoré zaisťujú čistý prívod kyslíka. Podobná technológia na filtrovanie vzduchu sa používa v nemocniciach a je schopná blokovať 99,7% vzdušných mikróbov. Počas letu sa tiež vzduch v kabíne vymení približne každé tri minúty. 

www.pexels.com

Skvelým a tiež účinným preventívnym opatrením je ochranná maska na tvár. Je dôležité mať zakryté ústa a nos počas celého letu. Nie je na škodu priniesť si vlastné vlhčené antibakteriálne obrúsky a pretrieť povrchy, ktorých sa počas letu dotýkate. Nezabúdajte si umývať ruky alebo používať dezinfekčné prostriedky a nedotýkať sa očí, nosa a úst.

Zostáva však individuálnou voľbou, či lietať alebo nie. Dúfajme však, že letecké odvetvie opäť zažiari a onedlho budú letiská plné a hlavne bezpečné. Posledné mesiace boli ťažké pre mnohých, ale určite to nebude trvať večne. Skôr či neskôr cestovanie opäť ožije a všetci budeme môcť navštíviť vysnené lokality, svoje rodiny a známych, či dať si pracovný obed na druhom konci sveta tak, ako kedysi.