Snívali ste niekedy o živote na inej planéte? Mars alebo Mesiac?

Snívali ste niekedy o živote na inej planéte? O cestovaní na Mesiac alebo Mars ako vo sci-fi filmoch? NASA sa obzerá nielen po mesiaci, ale aj po tzv. Červenej planéte z rovnakého dôvodu. Snažia sa hľadať vhodné obývateľné podmienky na život a tiež príznaky samotného mikrobiálneho života. NASA si dala za cieľ 30. roky 20. storočia ako primeraný časový rámec na prvú návštevu na Marse a vyvíja vesmírnu kapsulu Orion, ktorá bude schopná preniesť ľudí na Mesiac a aj ďalej na Mars.

www.pexels.com

Veľkým konkurentom NASA v tomto vesmírnom dobrodružstve je Elon Musk, generálny riaditeľ súkromnej spoločnosti SpaceX pre lety do vesmíru. Musk verí, že nato aby ľudstvo prežilo, musí sa stať multiplanetárnym druhom a pracuje na pláne, vďaka ktorému vidina milióna ľudí žijúcich na Marse, nie je vzdialenejšia ako koniec tohto storočia.

www.pexels.com

Čoskoro sa ľudstvo možno konečne dozvie, či naša susedná planéta niekedy hostila život, alebo či vôbec existuje budúcnosť nášho druhu na inej planéte. Mars sa zatiaľ javí ako najobývateľnejšia planéta slnečnej sústavy, hneď po Zemi. Ako dlho trvá cesta na Mars závisí napríklad od technológie alebo polohy Červenej planéty. Raz za dva roky sa Mars a Zem dostanú do svojich najbližších bodov, na skromných 55 miliónov kilometrov. Spoločnosti sa snažia využiť toto orbitálne priblíženie a vyslať kozmické lode na Mars, aby hľadali potenciálny život.

Napriek zhromaždenému množstvu vzoriek, ktoré pomohli získať mnoho cenných informácií, je stále potrebný čas na to, aby sa tento sen o živote mimo planétu Zem stal skutočnosťou. Ktovie, možno už nasledujúca generácia bude súčasťou budúcich ľudských výprav na Mars a možno to už nebude ani zďaleka iba sci-fi.